Phi Beta Kappa

University of Mississippi

Chapter Members in Course Spring 2004

The Fourth Class of Initiates
Inducted on April 2, 2004

The Society’s distinctive emblem, a golden key, is widely recognized as a symbol of academic achievement.
It should be worn only by members.

Jarold Lee Apple – International Studies
Andrew Travis Balthrop – International Studies
Alan Stuart Bean – Political Science
William Michael Beasley – History
Paul Pacific Blake – International Studies
Amanda Ashlee Brown – English, Southern Studies
Tasheitha Vontre Butler* – Biochemistry
Alexandra Leigh Clark* – History
Camille Leigh Comer – English, Journalism
Stephen Andrew Compton* – English
Megan Diane French – Psychology
Ashley Michelle Fry* – Biology
Richard Wyn Gehrett – Spanish
Courtney Janos Geraci – International Studies
Joshua Adam Gray – Mathematics
Katharine Blakeney Hammond – Biochemistry, Classics
Brent Montague Hardin – Biology
Carey Beth Hayes – Biology
Edward Olge Hearn* – Psychology
Douglas William Hendrick – Philosophy
Summer Anne Hill – Journalism
Robert Desha Hines – Biochemistry
Mary Clift Hitt – English
Nathan Morley Holt – Mathematics
Jason Michael Hopkins – Spanish
Stacy Lynn James – English
Melissa Sue Johnston – Biology, Chemistry
Murray Elbery Keel – Biology
Stephanie Nan Kemper – Political Science
Jordan Elizabeth Lancaster* – Math, English, Philosophy
Dustin Paul Leblanc* – Biology
Lucas James Marshall* – Forensic Chemistry
Emily Mckenzie Mathis* – Psychology
Matthew David McChesney – Physics, Mathematics
Robert Corey McCulloch – Psychology, Sociology
Brittany Gail McDonald – French
Wilson Douglas Minor – English
Meghan Hennessey Nadeau – Biochemistry, Biology
Jessica Marie Nesbitt – Journalism, Political Science
Shakirat Omolara Oyetunji – Biochemistry, Medical Technology
Corey Leigh Palmer – Political Science
Elizabeth Cavett Parsons* – Mathematics, Psychology
Carter Anne Payne – Biology
Chad Alan Pilcher – Economics
Rebecca Carlton Posey* – International Studies
George Hasting Robertson – Biology
Laura Elizabeth Rogers – Psychology
John Matthew Rutherford – Chemistry, Mathematics
Rebecca Helen Smith – Biochemistry
Taylor Franklin Smith – Psychology
Jeremy Wayne Stewart – Psychology, Political Science
Matthew David Storey – Political Science
Morgan Elizabeth Stuart – English
Mary Linley Swaney – Biology, French
Audra Leigh Tew – Biology
Aaron Lee Thompson – English, Spanish
Amanda Nicole Thompson – Psychology
Ryan Shelton Wally – Biology
Mary Helene Warner – Art History
Joseph Harland Webster – Political Science
Jana Leigh Wright – Biology
Amy Michelle Youngblood – Biology

* Those elected as juniors are indicated with an asterisk