Phi Beta Kappa

University of Mississippi

Chapter Members in Course Spring 2008

The Eighth Class of Initiates
Inducted on April 4, 2008

The Society’s distinctive emblem, a golden key, is widely recognized as a symbol of academic achievement.
It should be worn only by members.

Kelly Marie Adkins – English
Erika Ruth Berry – Political Science
Mallory Nicole Blasingame * – English
Amanda Christine Boozer * – International Studies, Spanish
James Bernard Brannan, III – Political Science
Mark Fitzhugh Breland – Mathematics
William Wright Busching, Jr. – History
Elaine Ann Clark* – Biochemistry, Biology
Nathan Scott Coleman – Biochemistry
Bob Lee Corkern – Economics
Rebecca Jordan Covington – Biology, Education
Catherine Corinne Cunningham – French
John Allen Darnell, III* – Political Science, Spanish
Dana Elaine Daugherty – Psychology
Jon Thomas Flint – Biochemistry
Anna Golson Frederick – Psychology
William Liddell Fuller – English
Evan Fuller Garner – Biology
Joseph Stone Green – History, Classics
Richard Jordan Hankins* – Classics, Biochemistry
Sara Beth Haynie – English
Robert Evans Heithaus – Physics
Timothy Brock Herrington* – Southern Studies
Austin Archie Howard, III* – Chemistry
Mubina Aziz Isani – Biochemistry
Nicholas Barranco Jew – Biology
Ryan William Johnson – Political Science, Sociology
Winston Edward Jones, Jr. – English, Psychology
Ashley Nicole Koontz – Liberal Arts
Leigh Elizabeth Lancaster – English
Julia Elizabeth Larsen – International Studies
Layson Elizabeth Lawler – Psychology
Susan Thurman Lawrence – International Studies, Chinese
Nicole Leigh Mahan – Art History
Hallie Landon Marshall – Art
Mark Brandon Martindale – Economics
Corinne Frances Mehan – English
Andr Andrew Gordon Meador* – Psychology
John Austin Moore – Political Science
Anne Marie Nicholas* – Spanish, Mathematics
Joshua Norris – International Studies, Accountancy
Blake Robert Olmsted – Biology
Ryan Cory Perkins – Biochemistry
Leah Marie Rang – English
William Anthony Robbins – Liberal Arts
Vincent P. Rotkiewicz – English
Lane Nicholas Rush – Biology
Kirk Burdette Russ – Biology
Russell Joseph Rutherford – English, Economics
Phillip Anthony Sandifer – Psychology
Shabnam Sarker – Biochemistry, Biology
Thomas Peyton Smith – English
Lindsey Michelle Stringer – International Studies, Spanish
Joseph Chambers Tann – Psychology
Bram Ludovicus Henricus ten Berge – Classics
Kristen Lee Tyson – Psychology, Sociology
Kelly Ann Usher * – International Studies
John Cantalin Wahl * – Economics, Spanish
Alecia Anne Waite – International Studies
Nora Anne (Hughes) Watson – Biology
Andrew Quinn Weeks – Biology
Morgan Vinsonhaler Weldon – Psychology
McDaniel Drake Wicker – International Studies
Drew Tyler Wilkerson* – Sociology
Douglas Fugate Caldwell Williams – English, Economics
Thomas Benton York – Political Science
Larry Wade Young – Biology, Psychology
Erin Robert Zalocusky – Forensic Chemistry

* those elected as juniors are indicated with an asterisk