Phi Beta Kappa

University of Mississippi

Chapter Members in Course Spring 2003

The Third Class of Initiates
Initiated April 4, 2003

The Society’s distinctive emblem, a golden key, is widely recognized as a symbol of academic achievement.
It should be worn only by members.

Alinda Guynes Allen – Biological Science
Lewis Conrad Anderson, IV – Political Science
Michael Nelson Bailey – Political Science, Accountancy
Mary Anastasia Ballas – Biological Science
David Albritton Black – Classics, Mathematics
Elizabeth Allene Blakey – International Studies
Benjamin Thomas Boatright – Biochemistry, Biological Science
William Wilson Boone – Biological Science
Megan Thomas Brown – Biological Science
Charles Hays Burchfield* – Political Science, Journalism
Andy Kyle Canion* – Biological Science
Matthew Calvin Carlisle – Biochemistry, Mathematics
Laura Marie Congleton – International Studies, Spanish
Timothy Matthew Conkin* – International Studies
Emily Maxwell Cooke – Music, English
Carla Neel Crosby – Political Science, English
Karen Melissa Damico* – Biochemistry, Psychology
Ryan Lessman Davis – Mathematics
Jacob Alan Dickerson – Political Science, History
Christopher John Douglas* – Biochemistry, Mathematics
Leanne Elizabeth Drummond – English
Allison Rene Ellzey* – Biological Science, Spanish
Jennifer Diane Ellzey* – Biological Science, Spanish
Laurie Lea Evans – Biological Science
Jessica Frances Fiechtl – Biochemistry
Thomas Joel Rutherford Fyke* – International Studies
Gordon Lee Gent – International Studies, Spanish
Elizabeth Lauren Glenn – English
Blake Crawford Gore – English, Political Science
Chrystal Michelle Griffis – Biochemistry
Hollie Susanne Hall –
Catherine Bentley Harris – Psychology
Madeline Jean Holbert* – English
Melissa Ann Huling – Psychology
Travis Brunson Jones – Biochemistry
Roy Bradley Kellum, Jr. – Mathematics
John Ashley Kimble – Philosophy
Olena Olexandrivna Koltko – International Studies
Mary Mills Lane – Mathematics
Charles Allen Laney – Mathematics
Lori Beth Magee – English, Business Studies
Mary Ellen Maples – English
Jeffrey Barrett McCrary – Biological Science
Tyler Eckert McLellan – Journalism
Justin Rives Nicholas – History, Anthropology
Sophie Rowan Nord* – Liberal Arts
Chinwendu Chioma Onwubiko – Biological Science
Katherine Corwin Patterson – Political Science
Jacob Lawrence Patton – International Studies
Laura Kathryn Piazza* – Biological Science
William Dorsey Pieschel – Mathematics
Elizabeth Anne Price – International Studies, French
Amelia Arwen Purser – Biological Science
Meredith Ashley Rhodes – English
Shane Julia Richardson* – English, International Studies
Amy Rebecca Roebuck – English, Political Science
Warren Shane Scara – Journalism, English
Lesley Davina Schwalenberg – Psychology, French
James Byron Shipp – Biological Science
Robert William Sindelar – Chemistry
Kathryn Marie Smith* – English
Anna C. Cabell Splaingard – Linguistics, English
Keith Shands Studdard* – Mathematics
Thomas Michael Taff – History
Ryan Christopher Tomlinson* – Forensic Chemistry
Paul Bowie Watkins, Jr. – Psychology
Luke David Wilson – Journalism

* Those elected as juniors are indicated with an asterisk